Mažų sričių vertinimas

Vilma Nekrašaitė-Liegė

Daktaro disertacija

Disertacijos neparduodamos

Kiekis

Aprašymas

Disertacijoje nagrinėjamos problemos, iškylančios ieškant geriausios mažų sričių vertinimo strategijos. Ieškant geriausios mažų sričių vertinimo strategijos susiduriama su modelio parinkimo, imties plano ir įvertinio konstravimo, neatsakymų vertinimo ir papildomos informacijos panaudojimo problemomis.

Vertinimo strategija – tai imties plano ir įvertinio kombinacija. Visų pirma disertacijoje pateikiama gerai žinomų imties planu ir įvertinių išraiškos mažų sričių vertinimo atveju. Taip pat pateikiama kaip nagrinėjami įvertiniai pasikeičia jei neatsakymų vertinimui pasirenkami įvairūs persvėrimo ar duomenų įrašymo metodai. Modeliavimams panaudota reali populiacija gauta iš Lietuvos statistikos departamento. Pasinaudojant modeliavimu buvo tiriama imties dydžio mažoje srityje bei neatsakymų vertinimo metodų įtaka skirtingoms vertinimo strategijoms. Taip pat buvo tiriama pasirinkto modelio įtaka imties planu paremtiems ir modeliu pagristiems įvertiniams. Rezultatai parodė, jog neatsakymai labiau paveikia imties planu paremtų įvertinių savybes, tačiau daugeliu atveju imties planu paremti įvertiniai naudojantys modelį tik kaip pagalbinį įrankį yra pranašesni nei modeliu pagrįsti įvertiniai.

Siekiant pagerinti vertinimo strategiją taip pat buvo nagrinėjamos subalansuotos imtys ir modeliu pagristi imties planai. Pastarieji yra paremti istoriniais duomenimis, kurie yra naudojami modelio konstravimui prieš imties išrinkimą. Tokiuose planuose priklausymo imčiai tikimybės yra konstruojamos atsižvelgiant į modelio paklaidų dispersijas: elementai, kurių modelio paklaidų dispersija yra didelė, turi didesnę priklausymo imčiai tikimybę, nei tie elementai, kurių modelio paklaidų dispersija yra maža. Modeliavimo rezultatai parodė, kad daugeliu atveju naudojant modeliu pagristus imties planus iverčių poslinkis ir dispersija sumažėja.

Skaityti leidinio elektroninį variantą:

DOI: https://doi.org/10.20334/2099-M

Detaliau
VGTU leidykla "Technika"

Charakteristikos

Metai:
2012
ISBN:
978-609-457-410-8
Leidyklos nr.:
2099-M
Matmenys:
145×205 mm
Puslapių skaičius:
90 p.
Viršelis:
minkštas
Kalba:
anglų
16 kitos knygos toje pačioje kategorijoje:

Sekite mus Facebook'e